Wskazówki dla młodych kierowców

2016-04-12 19:01

Jazda jest umiejętnością, którą trzeba opanować w możliwie najlepszy sposób, ponieważ wiąże się to z bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu. Niedostateczne umiejętności w trakcie jazdy skończyć się mogą śmiertelnym wypadkiem. Wszystkie kraje na całym globie mają ścisłe przepisy ruchu drogowego a każdy kierowca jest zobowiązywany do ich egzekwowania. Zasady te stawiają za cel ochronę życia i mienia.

W czasie nauki jazdy w profesjonalnej szkole nauki jazdy zainteresowany nauczy się podstaw kierowania pojazdem i pozna sposoby poruszania się po drodze. Wśród wszystkich pragnących zdobyć prawo jazdy zauważyć można, że znaczna część stanowią młodzi ludzie. To niejednokrotnie osoby niedoświadczone powodują wypadki, przyczyn może być kilka od niedostatecznych umiejętności do brawury. Ażeby uniknąć wypadków zaznajom się z kilkoma wzmiankami – szczególnie jeżeli jesteś młody i ruszasz w swoją pierwszą długą podróż.

Unikaj rozpraszających Cie osób i rzeczy. Zauważyć można, iż znaczna część wypadków przydarza się kiedy prowadzący nie jest skupiony tym co dzieje się na drodze. Chwila nieuwagi jak korzystanie z telefonu komórkowego czy zmiana płyty Cd w odtwarzaczu może stać się przyczyną kolizji. Zbyt wielu znajomych rozmawiających bardzo głośno może decentralizować kierowcę.

Wyśpij się przed wyprawą. Jeżeli jesteś wyczerpany lub nie dospałeś to lepiej stronić od jazdy. Przyczyną wielu wypadków jest zaśnięcie prowadzącego za kierownicą.

Nie należy prowadzić pojazdu po spożyciu alkoholu, doprowadzić to może do utraty kontroli nad pojazdem. Jeśli nie jesteś trzeźwy a musisz gdzieś dojechać poproś kolegę, żeby Ci w tym pomógł.

Unikaj wszelkich innych czynności. Podczas jazdy koncentruj się jedynie na tym co robisz. Nie należy wówczas jeść, pić, nakładać makijaż i tak dalej. Cała Twoja koncentracja ma być skierowana na to co dzieje się na drodze.

Artykuł powstał przy współpracy z laweta Pyskowice